شهید حجت الاسلام حاج سید مرتضی آیت اللهی طباطبائی یزدی

طلبه شهیدی که به آرزویش رسید

شهید حجت الاسلام حاج سید مرتضی آیت اللهی طباطبائی یزدی در نماز شب از خدا می خواست که در بستر فوت نکند و همانند جدش صورت و عمامه اش به خونش آغشته گشت و به ملکوت اعلی پیوست.

شهید آیت اللهی طباطبائی از نواده های مرحوم آخوند ملا اسماعیل عقدائی (از معاریف علمای یزد ) و از خانواده روحانی بود.
او در سال ۱۳۰۱ در قریه مزرعه آخوند یزد متولد شد. بعد از تحصیلات ابتدایی به اصفهان عزیمت کرد. بعد از ادامه تحصیلات به قم عزیمت نمود و از محضر اساتید قم و همچنین حضرت آیت الله العظمی بروجردی درک فیض نمود و بعد از هفت سال به تهران آمد و امامت جماعت مسجد سلمان فارسی را عهده دار شد و بعد در سال ۱۳۳۱ با دختر حضرت آیت الله حاج میرزا خلیل کمره ای ازدواج نمود. بعد از مدتی به نجف اشرف برای ادامه دروس اجتهاد مشرف شد و بعد از هشت سال دوباره به تهران بازگشت و امامت مسجد خرقانی را عهده دار شد و مسجد فوق را تجدید بنا نمود.
قبل از انقلاب راهپیمایی های عظیم مردمی را از محل سکونت خود رهبری می‌کرد تا اینکه از طرف حکومت نظامی وقت دستگیر و زندانی شد. همزمان با پیروزی ملت ایران به رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خمینی آزاد و با ایجاد کمیته مساجد، کمیته مسجد خرقانی را اداره می کرد و از جان و مال و ناموس مردم محافظت می نمود.
بعد از جنگ تحمیلی عراق سرپرستی جمعی از جنگ زدگان را عهده دار شدند. ایشان از اولین امامان جماعت تهران بودند که در مسجد شرکت تعاونی ایجاد کردند تا ارزاق عمومی راحت تر به دست مردم برسد.
حجت الاسلام آیت اللهی از ارادتمندان خاص خاندان نبوت به خصوص حضرت حسین بن علی (ع) بودند به طوری که منزل سابق مسکونی خود را وقف نمودند تا عوائد آن خرج مراسم عزاداری و اطعام گردد. همچنین در زمان حیات از سال ۱۳۳۳ همه ساله مراسم عزاداری و اطعام را خود برپا می داشتند و مردم را هدایت می نمودند؛ تا اینکه در تاریخ ۸/۶/۱۳۶۰ بعد از اقامه نماز ۱۵/۵ صبح هنگام خارج شدن از منزل به دست منافقین از خدا بی خبر ترور و همان طوری که شهادت آرزویش بود. در نماز شب از خدا می خواست که در بستر فوت نکند و همانند جدش صورت و عمامه اش به خونش آغشته گشت و به ملکوت اعلی پیوست.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.